Ruhsal Travma Nedir ?

Bu yazıyı sesli dinlemek ister misiniz ? Üye girişi yapın

RUHSAL TRAVMALARDAN SONRA GÖRÜLEN SORUNLAR

Ruhsal Travma Nedir?

Kişiyi aşırı korkutan, dehşet içinde bırakan, çaresizlik yaratan, çoğu kez olağan dışı ve beklenmedik olayların yol açtığı etkilere ruhsal travma diyoruz. İnsan hayatında sıkıntı ve üzüntü yaratan pek çok olay olur, ancak bunların tümü ruhsal travma yaratmaz.

Hangi Olaylar Ruhsal Travmaya Yol açar?


Ruhsal sorunlara yol açtığı bilinen travma türleri şöyle sıralanabilir:

* Doğal afetler (deprem, sel, yangın)
* İnsan eliyle yapılan travmalar (savaş, işkence, tecavüz)
* Kazalar (iş, trafik)
* Beklenmedik ölümler 
* Ciddi-ölümcül hastalıklara yakalanma

Bu tanımlamaya göre ileri yaşta bir yakınımızın yıllarca süren bir hastalık sonrasında ölümünün ruhsal travmaya yol açma ihtimali daha düşük iken, insanın bir yakınını beklenmedik biçimde –örneğin trafik kazasında- kaybetmesi daha fazla travmatik etki yapar.

Yani Yaşanan Olay :Korku, dehşet veya çaresizlik hissi yaratmışsa, 
Veya Olayda: Kişinin kendisinin veya yakınının ölüm veya yaralanma tehlikesi varsa, Ruhsal Travma söz konusu olabilir.

Toplumda ruhsal travmalara yol açan olaylar (savaş, kazalar, tecavüz, saldırılar, afetler) çok yaygındır.

Araştırmalar her iki kişiden birinin bu tür olaylarla hayatında en az bir kere karşılaştığını göstermektedir. 


Ruhsal travmayla karşılaşma şansı herkes için eşit değildir. Suç oranının yüksek olduğu yerlerde yaşayanlar, başka ruhsal hastalığı veya alkol-madde bağımlılığı olanlar, askerler, polisler, itfaiye personeli olanlar korkutucu olaylarla daha sık karşılaşırlar. Böylesi problemlerle karşılaşan kişilerin mutlaka bir uzman desteği ile psikoterapi almaları gerekmektedir.

Ancak bu arada bilinmesi gereken bir kaç önemli husus da gözden kaçırılmamalıdır: 

Travma sonrası oluşan yoğun stres bozukluğunun belirtileri, genellikle yaşanan olaydan yaklaşık bir veya birkaç ay sonra yoğun bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri, aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz: *Travmaya sebep olan olayın hâlâ devam etmesi *Sıkıntı verici tarzda görüntü ve düşüncelerin istemsiz zihinde canlanması *Rüyalarda tekrarlanması *Yaşanan travmatik olayı anımsatan olay ve nesnelere hassasiyet *Ağlama, çarpıntı, nefes darlığı, uykusuzluk ve terleme gibi bedensel tepkilerin ortaya çıkması *Yaşanan olayla ilgili düşünce, duygu ve konuşmalardan kaçınma *İnsanlardan uzaklaşma *Geleceğe yönelik umudun kaybedilmesi *Daha önce keyif alınan şeylerden keyif alamama *Her an kötü bir şey olacak hissi *Devamlı olarak dikkatli ve tetikte olma

Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşayan yakınınız için Yapılacak en önemli şey, bu zor anda güvenebileceği bir kişinin yanında bulunması ve kendisini ifade etmesine izin verilmesidir. Travmayı yaşayan kişinin isteğine mümkün olduğunca uyun. Kendi duygunuzla baş edemeyip kişiye yardım etmeye çalışırken felaketi yok saymayın. Çünkü böyle bir davranış, felaketi yaşayan kişinin acısını da yok saymak olacaktır. Kişiye güven verici bir sakinlik sağlayın, hangi konuda konuşmak istiyorsa dinleyin, sessiz kalıyorsa sessizliğine ortak olun. Ancak, zaman geçirmeden mutlaka bir UZMAN desteğine yönlendirin.

Etiketler: psikoloji -

Diğer Başlıklar

  Aşk ve Mutluluğun 20 Sırrı
  Evliliğinizi kurtarın
  Kadın-Erkek çatışması
  Yüksek motivasyon için altın kurallar
  Ruhsal Travma Nedir ?
  Bilinçalının 30 temek özelliği
  Çağın hastalığı: ANOREKSİYA NERVOZA
  Hamilelik ve Depresyon
  Baskılar ve bastırılmış duygular
  Hayata karşı küskünlük
  Frekans uyumu
  Panik atak nedir ne değildir ?

Tüm Başlıkları Göster

Faaliyet
Duyuru
Takvimi

Aile
Makaleleri

Üye Olmak
İstiyorum

Bağış
Yap!