Yazar Makaleleri


 Abdullah Büyük


  Kurban İbadetimizin Maksadını Doğru Anlayalım
Ekleme Tarihi: 26.08.2018

Abdullah Büyük-Ekim/2013

Kurban ibadetimiz diğer birçok ibadetlerimiz gibi insanlıkla yaşıttır. Hz. Âdem’in evlatlarından Allah’a kurban arz etmelerini istemesiyle başlamış ve Efendimize kadar devam etmiştir. Efendimizin evrensel bir peygamber olmasından dolayı kurban ibadeti de evrensellik kazanmıştır.

Efendimize kadarki tarihsel süreçte insanlığa İlahi Rehber olarak gönderilen peygamberlerin ve onlara indirilen vahiylerin tamamının muhatabı, yaşamış oldukları bölgelerin insanları olmuşlardır. Günümüz dilinde evrensellik olarak kavramsallaştırılan durum onlar için söz konusu değildir. Fakat Kur’an ve Sevgili Efendimiz evrensellik özelliğine sahip olmasından ötürü diğer peygamberlerimizden ve vahiylerden ayrılır. Bu özellik hem ilahi bir lütuf hem de Allah tarafından ümmete emanet edilmiş ağır bir sorumluluktur. Zamanın eskitemediği, mekânın ise sınır çizemediği bir nimete sahip olmak bizim için büyük bir ayrıcalıktır.

Bir insan ve onun getirdiği mesajı düşünün ki her daim tazeliğini muhafaza etsin. Kur’an’ı her okuyuşumuzda ayetler adeta bizlere ilk defa vahyolunuyor. Efendimizin hadislerini hayatımızın her bir döneminde bir başka anlıyor ve kavrıyoruz. Bu gün her bir mümin Kur’an’ın ve Efendimizin evrenselliğini kendisi için büyük bir nimet olarak kabul ediyor. Bu nimetleri bir miras olarak kabul ettiğimiz gibi, bu nimetlerle gurur da duyuyoruz. Kur’an’ın ve Efendimizin evrenselliğinin farkında olmak ve bunlarla gurur duymak ne kadar hakkımızsa bu nimetlere şükretmekte o kadar görevimizdir. Öyleyse evrensel bir peygamberin getirmiş olduğu evrensel bir kitaba inanan müminlerin evrensel özelliğe sahip hizmetler ortaya koyarak bu nimetlere şükretmeleri gerekir. Çünkü nimetin evrenselliği beraberinde evrensel sorumlulukları da getirir.

Efendimiz duygu ve tefekkür dünyasında, oluşturduğu vizyonunda, üstlendiği misyonunda ve ortaya koyduğu amellerinde evrensel sorumluluk bilinciyle hareket etmiştir. Yaşamış olduğu dönemin devlet başkanlarına göndermiş olduğu davet mektupları bu bilincin bir sonucudur. Onun öz elleriyle yetiştirmiş olduğu neslin Medine’den dünyanın dört bir yanına dağılmaları ve oralarda vefat etmeleri, evrensel sorumluluk ilkesinin hakkıyla anlaşılmasının neticesidir. Hz. Ömer Efendimizin Fırat kenarında bir kurdun kapmış olduğu kuzudan kendisini mesul tutması evrensel sorumluluk bilincinin zirvesidir.

Efendimizin bizlere talim ettirdiği evrensel sorumluluk bilincimizin iki boyutu vardır;

Birincisi: Ümmet olarak birbirimize karşı sorumluluklarımız; Kur’an müminleri kardeş ilan ederek, Efendimiz ise ümmetin tamamını bir vücudun organlarına benzeterek ümmet içi sorumluluklarımızın temelini atmışlardır.

İkincisi: İnsanlığa karşı sorumluluklarımız: Yine Kur’an, iyi ve güzel olan her şeyi bütün insanlığa tavsiye etmemizi, kötü ve çirkin olan her şeyden de insanlığı sakındırmamızı bizlere emrederek insanlığa karşı sorumluluklarımızın dairesini çizmiştir.

Bu gün her müminin yerine getirmesi gereken evrensel sorumlulukları vardır. Hiç birimizin bu sorumlulukları üzerinden atma lüksü de yoktur. Rabbimiz bu sorumluluklarımızı yerine getirebileceğimiz bütün imkânları bizlere lütfetti. Artık dünyanın her bir köşesinden haber alabiliyor ve oralara ulaşabiliyoruz. “Bilmiyordum, gidemezdim” gibi bahanelerimiz olamaz.

Kurban ibadetinin hikmeti eşyanın insanın emrine amade kılınmasıdır. İnsan,  yaratılmışlar âleminin en şerefli varlığıdır. Allah yaratmış olduğu her şeyin üzerine adeta insani hizmetlere mahsustur yazmıştır. Kur’an’a göre yıldızlar, nehirler, güneş ve ay, denizler, kuşlar, bulutlar insanın emrine musahhar kılınmıştır. Kurban kesmekte Allah’ın varlık hiyerarşisine saygı göstermektir.

Her birimiz Afrika kıtasındaki Sudan’da ve Somali’de yaşanmakta olan kıtlıktan ve yoksulluktan haberdarız. Buralarda yaşamakta olan din ve insan kardeşlerimize karşı duyarsız kalamayız. Öyleyse Kurban bayramımıza ve kurban ibadetimize evrensel bir boyut kazandırabiliriz. Kurbanlarımızı bizlere vekâleten buralarda kesmek isteyen vakıf ve derneklerimize bağışlayarak bu insanlara karşı sorumluluklarımızı bir nebze de olsa yerine getirmiş oluruz. Böylece kurbanlarımızı insanlığın hizmetine sunmuş ve ibadetimizin maksadını yerine getirmiş oluruz. Son yıllarda ülkemiz Müslümanlarının ümmetin sorunlarına karşı duyarlılığına Rabbimiz şahittir. Bu duyarlılıklarımızın seviyesini bir kat daha artırarak Sudan ve Somali’deki kurban organizasyonlarına daha fazla destek olalım. Unutmayalım ki Rabbimiz kurban ibadetlerimiz hakkında  “Onların (kurbanlarınızın ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşır, fakat sizden O’na ulaşan yalnızca O’na karşı gösterdiğiniz derin sorumluluk bilincidir.” (Hac, 22/37)  buyurmaktadır.

Ribat İnsani Yardım Derneğimiz bu yıl da Sudan’daki kurban organizasyonu için bütün hazırlıklarını tamamladı. Sizlerin desteğiyle oradaki kardeşlerimizin bayramlarına anlam katacak ve sevinçlerine vesile olacaktır.

Evrensel sorumluluklarının bilincinde olup,  bunları yerine getirmek için çaba sarf eden bütün kardeşlerime teşekkür ediyor, başta ülke Müslümanları olmak üzere ümmetin bütün fertlerinin bayramlarını tebrik ediyorum

  Diğer Yazı Başlıkları

Diğer Tüm Başlıkları Göster

» Yazarlarımız

» Bizden Haberler

» Videolar

» Makaleler

» Önerilenler

Faaliyet
Duyuru
Takvimi

Canlı Yayın
Tekrarı

Aile
Makaleleri

Üye Olmak
İstiyorum

Bağış
Yap!