Abdullah Büyük

Farklı Yönleriyle Ramazan Ayımız

Tarih: 26.08.2018

Bu yazıyı sesli dinlemek ister misiniz ? Üye girişi yapın

Görülüyor ki paldır küldür tavırlar sergileyerek Ramazan ayına girmek bu ümmete yakışmıyor. Hamdolsun, yüzümüzün akı ile Ramazan ayına “merhaba” deyip, elimize tutuşturulacak Allah Kelamı olan Kur’an-ı Kerim’i,  hayat kitabımız olarak görecek ve ölünceye kadar çizdiği rotadan ayrılmayacağız.

Oruç, bıçaksız bir ameliyattır. Öyle bir ameliyat ki vücudumuzun bazı uzuvları için değil, tüm vücudumuz, tepeden tırnağa ameliyattan geçecektir. Dikişsiz, kansız, ağrısız ve parasız bir ameliyat… Şu gerçeği itirazsız kabul etmek gerekir, o da, Rabbimiz, biz insanlar için oruç tedavisinden daha üstün bir tedavi yöntemi göndermemiştir.

Dinimizde tefekkür yani düşünmek en büyük ibadetlerdendir. Tüm insanlık için hidayet kaynağı olan Kur’an-ı Kerim, düşünmeyenleri, aklını kullanmayanları hayvanlar kategorisinde ele alır. Düşünülmeden yapılan her türlü iş, hareket, eylem, amel bir nevi taklit edilerek yapılan şeylere benzer. Sizlere bu kısa mesajımızda Ramazan Ayının üzerinde düşünülmesi gereken bazı yönlerine dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bunlardan birisi, Ramazan ayına adeta hazırlık yapmış olduğumuz halde iştirak ediyoruz. Yani alt yapısını oluşturarak Ramazan ayına hoş geldin, safalar getirdin, diyerek kavuşuyoruz. Hatırlarsak, Receb Ayı Allah’ın ayı idi. O ayda Rabbimizle ve bize gönderdiği Kur’an ile kendimizi gözden geçirdik. Kulluk kimliğimizi mercek altına aldık. Yanlışlarımızı, doğrularımızı, hata ve sevaplarımızı bir bir gözden geçirdik. Rabbimiz ile aramızda olmaması gereken en küçük olumsuzlukları Receb ayında tövbe ve istiğfarlarımızla hallettik.

Daha sonra Şaban Ayı geldi. Peygamberimize tahsis edilen bu güzel ayda ise, Efendimizle, sünnetleriyle, hadisleriyle hayatımızı test etmeye çalıştık. Resul ve Mümin ilişkisinin nasıl olacağını, Peygamberimizin risalet kimliğini,  yetkilerini, Kur’an’daki statüsünü, yerini öğrenmeye çalıştık. Herhangi bir hataya düşmemek için Efendimizi doğru ve sağlıklı bilgilerle öğrenmeye çalıştık. Bu arada gerek Receb ayı ve gerekse Şaban ayı ile alakalı nafile ibadetler, oruçlar ve diğer salih amellerin icra edildiğini de haber vermekte hayır vardır.

Ve şimdi sırada Ramazan Ayı var. Görülüyor ki paldır küldür tavırlar sergileyerek Ramazan ayına girmek bu ümmete yakışmıyor. Hamdolsun, yüzümüzün akı ile Ramazan ayına “merhaba” deyip, elimize tutuşturulacak Allah Kelamı olan Kur’an-ı Kerim’i,  hayat kitabımız olarak görecek ve ölünceye kadar çizdiği rotadan ayrılmayacağız.

Ramazan Ayının bir başka yönü, bu ayda yapılan nafile ibadetlerin diğer aylarda yapılan farz ibadetlere denk olmasıdır. Bitmedi. Yine bu ayda yapılacak farz olan bir amel, hizmet, diğer aylardaki farzların yetmiş katı olmaktadır. Bu büyük müjdenin ve nimetin gölgesine sığınmaktan başka ne yapılabilir ki?

Ramazan Ayının nimetlerini, bereketlerini saymakla bitiremeyiz. Ancak özet olarak bir başka güzelliğine dikkatinizi çekmek isterim. Küçüklüğümüzden beridir dinleye dinleye ezberlediğimiz bir hadis vardır.” Ramazan ayının evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu ise cehennemden kurtuluştur.”

Bu müjde dolu hadisi şerifi hikmetiyle, sır ve müjdesiyle şöyle anlayabiliriz.  Ramazan ayı üç bölümde ele alınıp incelenir.  Üç bölüme uygun olan üç tip insan vardır. Bunlardan birincisi, üzerinde hiç günah yükü olmayan insanlardır. Böyle insanlar için Ramazan Ayı bir rahmettir… İkinci sınıf insanlara gelince, bunlar ara ara günah kirlerine bulaşırlar. Ama ciddi, ağır veya büyük günahlara geçit vermezler. İşte böyle insanlar için Ramazan Ayı, mağfirettir. Tuttukları oruç karşılığında günahları affedilir. Sıra geldi üçüncü gurup insanlara. Kimdir bu insanlar derseniz? Cevap verelim: Bunlar ağır günahların altına ezilircesine girmiş, günah dosyaları hayli kabarıktır. Ne var ki gidilecek Hak kapısından başka kapılara yönelmemiş olan bu insanlar, Hakk’ın dergâhına yönelmiş oruçlarını tutmaya başlamış, özür, tövbe ve istiğfarlarla müracaatını yapmışlardır. İşte böyle olan insanlar için Ramazan ayı, cehennem azabından kurtuluşu ve günahlardan bağışlanmayı müjdeleyen aydır.

Tüm bu nimetlere ilave edilecek bir başka nimet vardır ki, akil baliğ olan, sağlığı yerinde bulunan her Müslüman erkek ve hanıma layık olan bir nimet, o da oruç tutmaktır Sakın ola ki içinde bulunduğumuz ayın sıcağından, hararetinden hareket ederek terk etmeyelim. Bu büyük nimetin farkında olalım kâfi. O da, oruç, bıçaksız bir ameliyattır, gerçeği…

Evet, yanlış duymadınız, oruç, bıçaksız bir ameliyattır. Öyle bir ameliyat ki vücudumuzun bazı uzuvları için değil, tüm vücudumuz, tepeden tırnağa ameliyattan geçecektir. Dikişsiz, kansız, ağrısız ve parasız bir ameliyat… Şu gerçeği itirazsız kabul etmek gerekir, o da, Rabbimiz, biz insanlar için oruç tedavisinden daha üstün bir tedavi yöntemi göndermemiştir.

Ramazan Ayı denilince, ilk alımıza gelenin Kur’an-ı Kerim olacağını mutlaka bilirsiniz. Arife tarif gerekmez. Günlük okuduğumuz gazetelere ve dinlediğimiz haberlere ayırdığımız zamanı gözden geçirerek, Allah kelamı olan Kur’an-ı Kerim'e günlük ayırdığımız zamanı bir daha gündemimize alalım.

Vahyin nüzul sırası Müslüman’ın önceliklerini belirlemede esas kıstastır. Bundan dolayı her zaman ve zeminde özellikle de bu ayda ilk inen ayetler ve sureler üzerinde durmamız gerekir. Kur’an’ın tümünü özellikle de Alak, Müzzemmil ve Müddessir surelerini okumalı, anlamalı, yaşamalı ve başkalarının yaşaması için de çaba sarf etmeliyiz. Kur’an’a bu şekilde yaklaşıldığı zaman şunu görürüz: Alak Suresinde “Yaratan Rabbin adıyla oku” (Alak, 96/1 )ayeti bize tevhidin esası olan rububiyet tevhidini anlatır ve yaratan Allah, hüküm koyan da Allah’tır, der ve bizlere şaşmaz ve doğru bilginin tek kaynağının yüce Allah olduğunu bildirir. Alak Suresi’nde yapılan Rabbi’nin adıyla oku çağrısı, Müzzemmil suresinde “Ey örtüsüne bürünen! Az bir kısmı hariç olmak üzere, geceleyin kalk…Kur'an'ı tertil üzere oku.” (Müzzemmil, 73/1,2) şekliyle yer alır. O halde Müslüman önceliklerini belirlerken sürekli Kur’an’a müracaat edecek, O’nu referans alacak; eşyayı, kâinatı ve olayları O’nun perspektifinden okuyacaktır. Müslüman, her zaman ve özellikle de bu ayda Vahyin bilgisiyle kuşanmalı, tebliğ sorumluluğu ile hareket ederek ağır bir yük olan tebliğ görevini ifa etmelidir. Bu ağır yüke Müslüman, gecelerini ihya ederek hazırlanmalıdır. “Gece kâim, gündüz sâim”olmalıdır. Tabi ki ihlâsı da hesaba katmalıdır.

Allah’ın yardımıyla idrak ettiğimiz Ramazan ayında Kur’an’la olan bağımızı daha da güçlendirmelim. Hayata ve eşyaya bakışımızı Kur’an’ın istediği pencereden yaparak önceliklerimizi gözden geçirip yeniden düzenleyelim

  Diğer Köşe Yazı Başlıkları

Men Rabbüke - Kalbi Yoklama
Men Rabbüke, Manevi Sigorta Sistemi
Biri Geçmiş Biri Gelecek İki Mühim Sual
Men Rabbüke, Mü'min Kulun Ruhu Toprakla Buluşunca
Men Rabbüke, Kabir Azabı
Men Rabbüke, Ölüm Anında İmanı Muhafaza Etmek
Men Rabbüke / Rabbin Kim ..?
Allaha İman Konusunda Gençliğin Sıkıntısı
Müslüman İş Adamlarımızın Sorumlulukları
Kuranın Nazarında İnsan
Beşeri İlişkilerimiz ve İnsan Kazanma Sanatı
İslami Hizmetlerde Muhasebe ve Murakabe

Diğer Tüm Başlıkları Göster

» Yazarlarımız

» Bizden Haberler

» Videolar

» Makaleler

» Önerilenler

Faaliyet
Duyuru
Takvimi

Aile
Makaleleri

Üye Olmak
İstiyorum

Bağış
Yap!