Bizden Haberler Kalemden Kelama Dini Makaleler Köse Yazıları

Yıkılmadım, Ayaktayım Projesi

PROJEDE HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VASITASIYLA 12 KADINA MESLEK KAZANDIRMA EĞİTİMİ VE ONLARIN ÇOCUKLARINDAN ORTAOKUL VE LİSE SEVİYESİNDEKİ GENÇLERE EĞİTİMLER VERİLMEKTEDİR.
devam

Corona sebebiyle ara verdiğimiz derslerimiz internette

Corona pandemisi sebebiyle ara verdiğimiz Pazartesi derslerimizi sadece internet üzerinden her hafta hadisi şerif sohbetleri adıyla yayınlıyoruz.
devam

Toplumsal Sağlık ve İslam - eğitim seminerini gerçekleştirdik

13 Mart 2020 Cuma günü 20:00 ile 21:00 saatlerinde Çatalçeşme oda tiyatrosunda Dr. Sabri Demir'in konuşmacılığında Toplumsal Sağlık ve İslam eğitim seminerini gerçekleştirdik.
devam

Ailede çocuk var! - eğitim seminerini gerçekleştirdik.

Ailede çocuk var isimli eğitim seminerini Denizli Çatalçeşme Oda tiyatrosunda gerçekleştirdik. Büyüklere saygı ve sevgi, nasıl bir çocuk istiyoruz, nasıl anne baba olmalı başlıklı konular işlendi.
devam

Ailenin Kırılma Noktası eğitim seminerini gerçekleştirdik.

Sosyolog ve Aile danışmanlığı uzmanı Sn Ümmü Çelik önemli bilgi ve açıklamalarda bulundu.
devam

Seslendirilmiş Kitaplara Gözatın.

Kitap okumaya zamanınız yok mu ? Hal böyleyken, yararlı bilgi edinmek ister misinizi ? İşte sizin için derlediğimiz sesli kitaplar.
devam

Veren el ile alan el arasında bir köprüyüz.

Gökkuşağı Gıda Hayır Marketi Derneğimize bağlı bir yardım kuruluşudur. 2010 yılı Nisan ayında açılan marketimiz Denizli esnafımızın ve hayırseverlerin vermiş olduğu yardımları gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için Veren El ile Alan El arasında bir köprü olmayı hedeflemiştir.
devam

Afetler ve Kader

İnsan kader denen imanı, içinden çıkılamaz, sebepleri ve işleyişi bilinmez nesnelerle sınırlı görmektedir. Sebepleri öğrendiğinde ise kadere iman boşluğa düşmektedir. Bu bir yanılgıdır.
devam

Kur'an Ayetleriyle Terbiye Olunmak

Hz. Peygamber belki de bu durumun izahı için “Beni Rabb'im terbiye etti, terbiyemi de ne güzel etti.” (Suyûtî, Câmiu’s-Sağîr, I, 12) buyurdu. Biz Kur’an’a açılırsak, Kur’an da bize açılır. Kur’an’ın bize açılması, bizim Kur’an’a açılmamız miktarıncadır.

devam

Üç Anahtar Kavram : Tağut, Vela ve Bera

Tâğût sözlükte “azmak, sınırı aşmak” anlamındaki tuğvân (tuğyân) kökünden türeyen bir isim/sıfattır. Birçok sözlüğümüz tuğyan kelimesine, “aşırı derecede azgın ve mütecaviz” anlamını verirler. Buradan hareketle tağut, Allah’tan başka tapınılan ve hak yoldan saptıran her varlıktır. Puttur, şeytandır, kâhindir, sihirbazdır, şairdir, nefistir, hevâdır.
devam

Çiğ Gelip Çiğ Gitmek

Yıllar önce ergenlikle ilgili kitaplarımı yazarken bir okulda yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerine on beş sorudan oluşan bir anket yapmıştım. Sorulardan biri “Ergenlik hakkında ne düşünüyorsunuz?” idi. Çocuklardan biri çok güzel bir cevap vermişti:

devam

Her Yaşta Hayat Yoldaşı

Bana ev bulacağınıza koca bulsaydınız keşke.” demiş yardım işleri ile uğraşan arkadaşıma yaşlı teyze. Kocası öldükten sonra İstanbul’da yaşayan iki evladı onu istemeyince arkadaşımın yaşadığı ilçeye bir vesile ile gelmiş teyze. Kadıncağızın halini duyan arkadaşım ilçe müftüsünün de yardımıyla hemen küçük bir ev kiralamışlar içini döşemişler. Ev hazır olunca müftü bey ve arkadaşım teyzeyi yeni evine götürüyorlarmış. Teyze arabada söylemiş bu sözleri. “Ben yalnız yaşamaya, korkarım, bir evde nasıl tek başıma yaşayayım.” demiş. Müftü bey ise,
devam

Evlilik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bekar okurlarımdan “Eş seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?” diye sorular çok geliyor. Bu hafta konu ile ilgili bir kaç tavsiyem olacak.
devam

Öyle bir evlilik istiyorum

Bir Havva Diyor ki…
“Kişi evlenmekle dininin yarısını tamamlamış olur. Diğer yarısı için de Allah’tan korksun.”
Çok şey istemiyorum sadece dinimin yarısını tamamlayacağım eşimi istiyorum Rabbimden.
Bir Kadın, Beş Vakit Namazını Kılar, Namusunu Korur, Kocası İle İyi Geçinirse, Dilediği Kapıdan Cennete Girer…
Cennetin dilediğim kapısından eşimle el ele girmek istiyorum.
devam

Evlilik Görüşmeleri Üzerine

Evlilik görüşmeleriyle ilgili yaşadığım birkaç sıkıntıyı aktarmak istiyorum, ortada toplumsal yanlışlıklar olduğunu düşünüyorum
devam

Gençler neden evlenmek istemiyor? (3)

Bir arkadaşım bir proje kapsamında Güney Kore’ye gitmiş. Bir kafileyle dolaşmışlar ve kimi ziyaretlerde bulunmuşlar. Ziyaretlerden sonra Güney Koreli öğrenciler arkadaşıma biraz etrafı dolaştırmak istemiş. Nasıl olmuş bilmiyorum ama olay evlilik meselesine gelmiş. Öğrenci grubunda bulunan bir kız 28 yaşında evleneceğini, 1. çocuğunu 30 yaşında yapacağını, 2. çocuğunu 33 yaşında yapacağını daha sonra vs. eğitim aşamalarını da şu zamanlarda bitireceğini teker teker saymış.
devam

Gençler Neden Evlenmek İstemiyor (2)

Fransızların canlı kurbağayı nasıl pişirdiğini biliyor musunuz? Kurbağayı önce ılık suya koyarlarmış. Ne çok sıcak ne çok soğuk. Aksi takdirde kurbağa zıplayarak kaçarmış ancak ılık suya koyarsanız kurbağa orada dururmuş. Daha sonra su yavaşça kademe kademe ısıtılırmış. Su ısındıkça kurbağa uyuşur, hareket edemez hale gelir daha sonra sıcak suda kendiliğinden pişermiş.
devam

Gençler Neden Evlenmek İstemiyor? (1)

Bu yazı gençler neden evlenemiyor yazısı değildir. Gençler neden evlenmek istemiyor yazısıdır. Evlenememek veya evlenmek nasip meselesi iken evlenmek istememek genel olmasa da bir sıkıntının alametidir. Zira bir çocuk hiç gıda yemek istemese bir sıkıntı olduğunu varsayarız. Aynı şekilde temel bir ihtiyaç olarak değerlendirebileceğimiz evlilikte eğer kişilerde ırsi veya fıtri bir sorun yoksa istenmesi gereken bir durumdur
devam

Bekarları Evlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Evlilik fıtri bir ihtiyaçtır. Rabbimiz Rum suresi 21. âyeti kerîme de evliliğin amacını, insanları çiftler halinde yaratmasının sebebini “Sûkuna ermeniz, kaynaşmanız, rahatlamanız, durulmanız” için diye bildiriyor. Günümüzde fıtri ihtiyaçlar erteleniyor, öteleniyor, görmezden gelmeye çalışılıyor.
devam

İyiliği Emretmet Kötülükten Nehyetmek

Son semavi kitap olan Kur’an-ı Kerim’in temel hedeflerinden biri, ahlaklı, Allah’a ve hemcinslerine karşı vazifesinin bilinci ile davranan insanları yetiştirmek ve bunlardan oluşacak bir toplumun kurulmasını gerçekleştirmektir.
devam

Tehlikeli Yol

Allah’ın Resûlü, Sevgili Peygamberimizin sünneti seniyyesi ve hadis-i şerîfleri yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor ve kıyamete kadar da devam edecektir. Ne mutlu kıymetini bilenlere… Salat ve selam O’na ve yolunda gidenlere olsun.

devam

Komşu Hakkı ve Komşuluk

Cebrâil bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım.
devam


 Abdullah Büyük

 Nureddin Yıldız

Prof.Dr. Nevzat Tahran

 Feyzullah Birışık

 Sema Maraşlı

 Fatma Tuncer

 Musab Seyithan

 Halil Atalay

Men Rabbüke / Rabbin Kim .?

Dilerseniz bir de içinde yaşamış olduğumuz toplumun ahiret inancını değerlendirelim. Malumunuz yaşamış olduğumuz çağa insanlığın modern çağı deniliyor. Modernizm tek dünyalılık üzerine kurulmuş olan bir hayat sistemdir.
devam

‘Sünnetullah’ nedir nasıl yaşanır.?

Sünnetullah olarak bilinmesi gereken hakikatlerden biri de Allah’ın nezdindeki gün kavramının bizdeki gün gibi olmadığıdır.
devam

Bayram tatil mi aile mi demek

Bayram tatilinde ailesinin yanında olmaktan ziyade gözden uzak tatil-eğlence planları yapabiliyor. Peki bu doğru mu? İlla ki bir yerlere gidilecekse kişi nasıl bir yol izlemeli? Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor
devam

Küçük cihad yoktur Büyük ve en Büyük cihad vardır

Her ne zaman Çeçenistan ya da her hangi bir cihad beldesinde cihad haberlerini gazete sayfaları arasında ya da internet sitelerinde görsem Nisa suresinin 75.ayetini alt yazı olarak heberin altında geçtiğini hissederim…
devam

Kadınlar ve erkekler birbirleri​nin dostlarıdı​r

"Kadınlar şiddet görüyor." diye feryat edenler eğer sözlerinde samimi iseler; aynı hassasiyeti suça sebep olan nedenlerin ortadan kaldırılmasında da göstermeleri gerekmez mi.?
devam

Hayata dair 2

Okul ise, kişi ile toplum arasında önemli bir köprüdür. Okul hayatına geçen bir çocuk, hayatı bir başka boyutuyla tanımakta, artık yiyip içen, tüketen bir varlık olmanın ötesinde sosyal yaşama ve kendisine neler katabileceğini düşünmeyi öğrenmektedir.
devam

Allah’a Güvenmiyoruz Var mı İtirazı Olan.?

Ne mutlu Allah’a imanlarını O’na güven ile taçlandıranlara
devam

BÜTÜN HAYATIMIZ İBADET OLSUN MU.?

Ömer ibnü’l-Hattab (r.a) anlatır: Rasûlullah’ı (s.a.v) şöyle söy­lerken işittim: “Ameller niyetlere göre değer bulur. Herkesin niyet ettiği ne ise, eline geçecek olan da ancak odur...”
devam

Eşimi anlamak istiyorum. Saliha Erdim
Saliha Erdim - Eşimi anlamak istiyorum. HAYAT YAYINLARI Konusunda uzman, aile danışmanı Saliha Erdim tarafından kaleme alınan bu kitap, eşler arasındaki sorunlara cevap niteliğindeki terapi yaklaşımından ziyade, olaylara yeni bir bakış açısı geliştirmek ve bulunduğunuz durumdan daha iyi durumda olunabileceğini örneklemek için yazıldı. Yani, “Daha iyi olmamanın mazereti yoktur” anlayışının bir açılımı mahiyetinde. Piyasada örneği olmayan bir bütünlük ihtiva eden bu kitapta; her birimizin aklına geliveren, bizi uygulamaya sevk eden düşünce ve inançların dışında da farklı yaklaşımlar olabilece
Devam

Kitap seçimi önemli
10. Yaşında ki oğluma ne tür kitaplar tavsiye edeceğimi bilemiyorum. Odasına kitap okuyabileceği bir köşe hazırladım ve buraya bir kütüphane oluşturdum. Bu köşeyi çok sevdi ama beş on dakika okuyor sonra sıkılıp bırakıyor. Kitap okumayı pek sevmiyor daha çok, kavga ve şiddet barındıran filmleri seviyor ve televizyonun başından hiç kalkmıyor. İş yerinde çalışan arkadaşım, 12 yaşındaki oğlunu anlatıyor ve arkadaşıma çok imreniyorum. Çocuk sürekli okuyup, okuduklarını aile içinde kritik yapıyormuş...Bu durum onun derslerine de yansıyormuş ve çocuk sınıfın ikincisiymiş. Oğluma onu örnek göstererek
Devam

Tevhit inancı neyi ifade eder ve kaç kısma ayrılır?
Tevhit inancı: Bütün kâinatın yaratıcısı olan Allah’ın bir tek ilah olduğuna, onun ne zatında, ne fiillerinde, hiçbir ortağı olmadığına iman etmek anlamına gelir. Tevhit inancının sağlam bir zemine oturtulması, tevhit anlayışının değişik yönlerden doğru algılanmasına bağlıdır. Aksi takdirde, “Allah’ın zatında şeriki yok” deyip de, ibadete layık tek hak mabut olduğunu ifade eden ilahlığında veya fiilî icraatlarında bu tevhidi zedeleyecek düşünce ve eylemelere girmek hakikî tevhit anlayışıyla bağdaşmaz. Bu tür yanlışların önüne geçmek için, İslam alimleri Kur’an ve Sünnetin ışığında konuyu da
Devam


devamını oku


Faaliyet
Duyuru
Takvimi

Canlı Yayın
Tekrarı

Aile
Makaleleri

Üye Olmak
İstiyorum

Bağış
Yap!